Menu

Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri Satış ve Kurulum Hizmeti

Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri

gazlı sondurme sistemleri

Karbondioksit (CO2) gazlı söndürme sistemleri insansız mahallerde tercih edilen sistemlerdir. Bu sistemlerin söndürme prensibi karbondioksit gazının ortamdaki oksijen konstantrasyonunu çok hızlı bir şekilde düşürmesi ve boşalan karbondioksit gazının yarattığı şok etkisiyle ortam sıcaklığını düşürmesi şeklindedir.

Karbondioksit gazlı söndürme sistemleri çok etkili söndürme gücüne sahip oldukları gibi sistemin boşaldığı durumlarda mahalde insan varsa o insanın ölmesine yol açabilir. Bu yüzden insanlı mahallerde kesinlikle tercih edilmemektedir. Şayet bakım-onarım, ani müdahale gibi durumlarda girilecek ortamlar ise buralarda sistemin kontrol dışında boşalmasının önüne geçmek için güvenlik önlemleri alınmalıdır. Karbondioksit gazlı söndürme sistemindeki silindirlerin ve nozulların imalatı tarafımızca yapılabildiği gibi yurtdışından da ithal edilebilmektedir.

Müşterilerin tercihlerine göre yerli üretim ya da ithal ürün seçeneklerimiz mevcuttur. Her iki sistemde de kullanılan vanalar uluslararası onaylara sahiptir.

Soğutma etkisinden dolayı narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu mahallerde, ayrıca boğma etkisinden dolayı insanlı mahallarde kullanılması sakıncalıdır. CO2 gazı, söndürme yapılan ortamdaki bağıl oksijen yoğunlığunu, yangının sürmesi için gereken oksijen yoğunluğu seviyesinin altına düşürerek yangınları söndürmektedir.

Karbondioksit; renksiz, kokusuz, elektrik iletkenligi olmayan, yangin söndürmek için uygun bir inert gazdir.Karbondioksit hava içerisindeki oksijeni ve/veya gaz fazindaki bir yakitin konsantrasyonunu yanmanin duracagi noktaya kadar düsürerek, yanmayi boğarak söndürür.Firmamız Karbondioksit gazlı yangın söndürme sistemlerinde üretici firmadır. 

Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sisteminin Özellikleri

 • Söndürme kabiliyeti çok yüksektir.
 • Ozana zarar vermez.
 • Lokal uygulamada kullanılabilmektedir.
 • İnsanlı mahallerde kullanılamaz.
 • Derin yangınlarda kullanılabilir.
 • Elektriksel iletkenliği yoktur.
 • Sistem boşaldığında toz bulutu oluşturabilir.
 • Yeniden dolum maliyeti çok düşüktür.
 • Boşalma süresi maksimum 60 saniyedir.

Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemi Kullanım Alanları

 • Trafo odaları
 • Güç aktarım odaları
 • Kablo galerileri
 • Motor odaları
 • Boya kabinleri
 • Yanıcı sıvı depolama alanları
 • Elektrik kontrol pano odaları

Fm200 Gazlı Söndürme Sistemleri

fm200 gazlı söndürme sistemleri

Fm200 (heptafluorapropane) gazlı yangın söndürme sistemleri, Halon 1301 sisteminin yasaklanmasından sonra alternatif olarak üretilen bir söndürme sistemidir.  FM 200 gazı renksiz bir gazdır. Basınç altında sıvılaştırılarak depolanmaktadır. Fm200 gazlı yangın söndürme sistemi maddi değeri yüksek, sistem odaları, ups odaları, arşivler, müzeler ve kıymetli evrakların olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Yangını fiziksel olarak söndürmektedir.

Gazın Kimyasal Formülü  CF3CHF2 dir. Su,  köpük  ve  kimyasal  toz  gibi   yangın  söndürme sistemleri temizlik gerektirdiğinden, fm200 sisteminde temizlik gerektirmez. Ateşi kendine çekerek söndürme özelliğine sahiptir. FM200  gazı  nitrojen(azot)  ile  yaklaşık  24 bar ile 42 bar  basınç altında basınçlandırılmaktadır. FM200 dizayn konsantrasyonu ISO Standartlarına gore %7,9 olarak hesaplanır. Fm200 gazı boşaldığı odada oksijeni tam olarak yok etmez. İnsanın nefes alma derecesinin altına indirmez. FM200 gazlı söndürme sistemleri hfc227ea olarak tanımlanır.  HFC227ea söndürme sistemi ozon tabakasına zarar vermez.

Raf ömrü 32-42 yıldır. Her on yılda bir hidrostatik testlerinin yapılması gerekmektedir. Kurulumu biten sistemlerin her yıl bakımlarının mutlaka yapılması gerekmektedir. FM200  gazının  kimyasal  yapısı gereği iletkenlik  özelliği  yoktur. Kullanılacak olan ortamda insan olsa dahi insan sağlığına zarar vermemektedir. Kullanıldığı alanlar; Sistem odaları, röntgen odaları, arşivler, laboratuarlardır.

Fm200 söndürme sistemi dünyada en çok kullanılan söndürme sistemidir. Kıymetli evrakların ve değerli sistemlerin yangından korunması için en önemli söndürme maddesi olarak kullanılmaktadır. EN ve UL/FM onaylı şartnamelerin tamamını karşılayabilmektedir. Kendi sistemlerimiz ile hizmetinizdeyiz. FM200 (HFC227ea ) söndürme sistemi Halon 1301 sisteminin yasaklanmasından sonra dünyada en çok kullanılan gaz olmuştur. Firmamız fm200 gazlı yangın söndürme sistemlerinin üretimini yapmaktadır ve yerli imalatçı belgesine haizdir.

Arşiv, server, bilgi işlem, röntgen ve tomografi odaları gibi alanlarda kullanılmaktadır. Pak mühendislik olarak fm200 söndürme sisteminin ilk elden satışı, montajı, fm200 söndürme sisteminin yeniden dolumu ve bakımlarını yapabilen bir firmadır. Gazlı söndürme sistemleri içerisinde en çok kullanılan gaz olan fm200 söndürme sistemidir. Arşiv , sistem odaları gibi alanlarda kullanılan fm200 söndürme sistemi, EN ve UL/FM onaylı sistemler ile satışa stoklu olarak hizmetinize sunulmaktadır. Pak mühendislik olarak fm200 sistemini ilk elden satış, fm200 dolumu, fm200 bakımını yapmaktadır. FM200 söndürme sistemi Holon gazının yasaklanmasından sonra, alternatif gaz olarak piyasaya sürülmüş ve en çok kullanılan alternatif gaz olmuştur.

FM200 gazlı söndürme sistemi iletken değildir ve en önemli özelliği insan sağlığına zarar vermemesidir.HFC 227ea olarakta tarif edilen gaz ateşi absorbe ederek yani yangını kendine doğru çekerek söndürür ve oda içerisindeki oksijeni soluk alıp verme derecesine kadar düşürür.fm200 ülkemizde ve avrupada ISO 14520-9 normlarına göre dizayn ve hesaplama yapılmaktadır. Fm200 yangın söndürme sistemi, Basınçlandırılmamış olan gazın içerisine telefon ve elektronik cihazlar atılmış ve zarar görmemiş tam aksine gaz içerisinde çalışmaya devam etmiştir. FM200 gazlı söndürme sistemi 25 bar ve 42 barda azot ile basınçlandırılmış şekilde çalışmaktadır. Ülkemizde ISO standartlarına göre tasarımı yapılmaktadır.

FM200 Söndürme sistemi için Silindirler (Söndürücü Tüpler) tüplerin et kalınlığı en az 4 mm ile 6mm çelik malzemeden yapılmaktadır. Gaz silindirleri, 99/36/AT (TPED) “Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Direktifi” ne uygun olarak üretilmiş, silindir üzerinde soğuk damga ile Pi işareti markalanmış olarak üretilmektedir. Fm200 (hfc227ea) gazlı söndürme tüplerimiz 16lt,32lt,52lt,106lt,147lt,180 litreye kadar EN 13322-1 standartlarında üretilmiş olacaktır.

FM200 söndürme silindirlerin test basınçları 69 bar ile 200 bar arasındadır. FM 200 gazı yangını kimyasal reaksiyonları kırma ve ısı enerjisini absorve etme özelligi ile yangınları söndürmektedir. FM200 Gazlı söndürme sistem özellikleri, renksiz, kokusuz ve yalıtkan bir söndürme ajanıdır. Fm200 söndürme sisteminin atmosferik ömrü 31-42 yıldır.

Gaz boşalması sonrası artık bırakmaz, temizliğe ihtiyaç yoktur, Gaz atmosfere yayılır.fm200 otomatik yangın söndürme sistemleri yüksek değerli varlıkların, en etkin şekilde korunması, EN onaylı, UL ve FM onaylı FM-200 söndürme sistemlerinin kullanılması ile mümkündür. fm200 söndürme sistemi mühendislik hesaplamaları sonucu, 10 saniyede boşalması gerekmektedir. fm200 minimum dizayn konsantrasyonuna ulaşarak hızla yangını söndürmek üzere planlanmıştır. Yüksek değerdeki eşyalar, yangın riski altında ise her bir saniye çok değerlidir.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemlerinin Kullanım Alanları

 • Bilgi işlem odaları
 • Arşiv odaları
 • Müzeler
 • Sanat galerileri
 • İlaç ve sağlık tesisleri
 • Telekomünikasyon tesisleri
 • Santral odaları
 • Elektrik kontrol pano odaları
 • Laboratuvarlar

DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SİSTEMİ

davlumbaz söndürme sistemi 1 davlumbaz söndürme sistemi 2
davlumbaz söndürme sistemi 3 davlumbaz söndürme sistemi 4

Mutfaklarda kullanılan davlumbazların, uzun süre temizlenmeden kullanıldığı taktirde içinde biriken yağların herhangi bir sebeple tutuşmasından kaynaklanan davlumbaz yangınlarının söndürülmesi oldukça zordur. Davlumbaz söndürme sistemi davlumbazlarda çıkacak yangınlarının söndürülmesinde en kolay ve en etkili çözüm yoludur. Otomatik davlumbaz söndürme sistemleri, otel, hastane, restoran, fabrika vb. kuruluşların mutfaklarında bulunan davlumbazlarında oluşabilecek yangınları çıktığı noktada çok kısa sürede algılayarak en az hasarla söndüren sistem olması nedeni ile mutfaklarda güvenle kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Sistem üzerinde, kırmızı algılama hortumu bulunmaktadır. Algılama hortumu, alevi algıladığı noktada söndürme sistemini devreye sokmaktadır. Sistem, algılama ve söndürme işlemini otomatik olarak yapmasının yanı sıra, manuel boşaltma butonu ile elle basarak da yangının söndürülmesine olanak vermektedir.

MANUEL (EL ILE) KONTROL MEKANIZMASI

 • Elektrik ve gaz sistemi kesme özelliği
 • Sistemi harekete geçiren itici gazın doluluğunu gösteren manometre
 • Sistemi manuel boşaltma butonu

TESISAT VE MONTAJ EKIPMANLARI

 • D-R Pişirici ocak koruma nozulu
 • D-G Kömürlü elektrikli ızgara koruma nozulu
 • D-F Fritöz koruma nozulu
 • D-A Baca ve davlumbaz filtre koruma nozulu

BASINÇLI HASSAS ALGILAMA SISTEMI

 • D-det algılama kablosu, yangını algılar ve sistemin çalışmasını sağlar.
 • 1/2 - 3/4 ve 1" ebatlarda galvaniz veya paslanmaz çelik boru ve bağlantı malzemeleri

D-CON KONTROL MEKANIZMASI

 • Algılama sistemi yangını algıladığı anda D-con kontrol mekanizmasını tetikleyerek azot gazı ile basınçlandırır
 • İtici azot gazı ile basınçlandırılan D-con, söndürme kimyasalı olan
 • Fire Eraser Sıvı Kimyasal Söndürücünün serbest kalmasını sağlar.
 • Serbest kalan söndürücü kimyasal, çelik borulardan geçerek nozullar vasıtasıyla yangını söndürür.

SPRİNKLER SULU YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

sprinkler sulu söndürme sistemi 1 sprinkler sulu söndürme sistemi 2 sprinkler sulu söndürme sistemi 3 sprinkler sulu söndürme sistemi 4 sprinkler sulu söndürme sistemi 5

Firmamız tarafından satışı montajı ve bakımı yapılan sprinkler söndürme sistemleri, otomatik yangın söndürme sistemleridir. Başlayan yangını genişlemeden ve kontrolden çıkmadan önce algılar, haber verir ve söndürür.

Tüm ( A ) ve ( C ) sınıfı yangınlarında kullanılabilir. ( B ), ( D ) ve ( E ) sınıfı yangınlarında kullanılamaz. Normal olarak her bir sprinkler tıkalıdır ve belirli bir sıcaklığa ulaştığı zaman açılır. Tıkamanın önemli bir aparatı cam tüptür. İçinde bulunan sıvı yangından çıkan ısıyla genleşir. Sağlam cam tüp ancak maksimum ortam sıcaklığına göre yangın sonucu 30C arttığında patlar. Bunun ardından boru şebekesi içindeki basınçlı su reflektör ile yangın üzerine ani şekilde boşaltılır. Eş zamanlı olarak borular içerisinde oluşan akış sistemin bağlı olduğu alarm sistemini tetikler.

SPRINKLER

Sprinkler aktive olma sıcaklıklarına ve duyarlılıklarına göre sınıflandırılabilirler. Herhangi bir sprinklerin koruma alanı 9 m2 den 21 m2 ye kadar değişebilmektedir. Sprinkler çeşidi, uygulama yerine göre seçilmektedir.

ÖZEL VERSİYONLAR

Çeşitli riskler ve mimarinin getirdiği bazı durumlar nedeniyle bazı özel çözümler gerektirir. Bu nedenlerden ötürü geniş bir sprinkler yelpazesi bulunmaktadır. Sıcaklık aralıklarının değişmesi, cevap verme duyarlılıklarına, su akış karakteristiklerine, sprey özelliklerine ayrıca malzeme ve işçiliğe göre de sınıflandırılabilmektedir.

ISLAK BORU TİPLERİ

Islak boru sistemleri sprinkler sistemlerinin en yaygın tipidir. Bu tip sistemlerde, sprinkler boru şebekesi tamamen basınçlı su ile doludur.

KURU BORU SİSTEMLERİ

Kuru boru sistemi özellikle donma tehlikesi olan yerler için tasarlanmıştır.Kritik alanlarda boru şebekesi su ile dolu değildir, bunun yerine basınçlı hava ile doludur.

ÖN-TEPKİMELİ KURU BORU SİSTEMLER

Kuru sisteme göre çalışır. Sprinkler ve yangın algılama sisteminden oluşur. Örneğin; bir sprinklerin kazara oluşacak mekanik hasarı ortamda bulunan, pahalı elektronik aletlere zarar verebilecek yerlerde kullanılır.